Gazi Sehrimize Mahsus Bulunan Kahvaltı Geleneğimizden KATMER’in ilk ustalarından HACI NURi ÖZSiMiTCi tarafindan Elmacı pazarında kuruldu.

Uzun yıllar oğlu Zekeriya usta ile birlikte devam ettirdiler. Günümüze kadar da Zekeriya Usta ile sürdürülmektedir.

4. Kuşaktan torunu MEHMET NURi ile damak tadı lezzeti devam edecektir.

Bu Katmerimizin en önemli özelliği kaliteli malzeme ve taş fırında pişirilmesidir.

Zekeriya Usta’nın katmeri , Gaziantep’te ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

Babadan oğula bir miras titizliği ile öğretilen katmerin yapımında kullanılan malzemelerin seçimindeki titizlik, hazirlama ve pişirmede gösterilen beceri, bu özel katmerin hem Gaziantep’te hem ülkenin her ilinde hatta dünyada şöhrete kavuşmasına ve aranılan damak tadı olmasına neden olmustur.

Zekeriya Usta’nın katmerinin lezzeti İnce ve özel hamurunda saklı. Özel olarak açılan hamur içine, kaymak ve ezilmiş antep fıstığı konduktan sonra, kare şeklinde katlanarak özel taş fırında pişiriliyor. Çıktıktıktan sonra üzerine serpilen ezilmiş antep fıstığı ile de servis yapılıyor.

Zekeriya Usta’nın enfes katmeri hafif, incecik hamuru, kaymağı lezzetli, ve hakiki Antep fıstığı ile birleşince tadına doyulmaz bir güzellikle sizlere sunulur.

Zekeriya Usta’nın katmerlerinde, tüm katmer yapma ve pişirme teknikleri cömertçe kullanılmıştır. (içinde kullanılan malzeme hamurun inceliği ve kalitesi ve taş fırında pişirilmesi vb.) Ayrıca yörede yetişen Gaziantep’e has fıstık, katmerlere ayrı bir lezzet kazandırmıştır.

Zekeriya Usta’nın katmeri ve fırını bir hazinedir, adeta bir güzel sanattır. Bu güzel ve lezzetli katmerleri tadarken yapılışından sunuluşuna kadar tüm aşamaları izleyebilirsiniz

KATMER; PASTANE ÜRÜNÜ DEĞİL ZEKERİYA USTA KÜLTÜRÜDÜR…