Antep mutfağı içinde yerini alan katmer, hepimizin gönlünde, damağında ve midesinde özel bir yere sahiptir.

Gaziantep kahvaltı kültürü: Katmer…

Sert buğday unundan yoğrulan hamur, küçük yumaklar haline getirilir. Bir gün dinlendirilen yumaklar,   merdane yardımı ile açılarak içerisine süt kaymağı, şeker ve fıstık konularak zarf biçiminde katlanır.

Taş fırında pişirilerek servis yapılır; ayrıca soğuk olarak ta tüketilebilir.

Katmer hamuru, baklava hamurunun arkası görünecek şekilde inceltilmiş hali.

Ustalar hamuru havada savura savura öyle  inceltirler ki, bu izlemesi ilginç olan bir yöntem. Hamur inceltilip katlandıktan sonra, üstüne parça parça kaymak, toz şeker ve hafif öğütülmüş Antep fıstığı konulur. Bir kere daha katlandıktan sonra taş fırında pişirilir. Çıktıktıktan sonra üzerine serpilen ezilmiş antep fıstığı ile de servis yapılıyor.

Zekeriya Usta’nın katmerinin lezzeti İnce ve özel hamurunda saklı.

Zekeriya Usta’nın enfes katmeri hafif, incecik hamuruna az şerbet yedirilmiş, kaymağı lezzetli, ve hakiki Antep fıstığı ile birleşince tadına doyulmaz bir güzellikle sizlere sunulur.

Katmerci Zekeriya Usta Antep’in en ünlü katmercisi. 84 yaşında, hala taş fırının başında katmerleri bizzat kendisi yapıyor.

Oğlu Mehmet Usta bize Antep’te neler yapabileceğimizi, nereleri görmemiz gerektiğini ve nerede ne yeniri yer yön tarifleri ile birlikte detaylı olarak anlatıyor ve 2 gün boyunca elimizden düşürmeyeceğimiz Antep kitapçığını hediye ediyor.