Gaziantep Geleneklerinde Katmer

Gaziantep geleneklerimize göre damat ve gelin düğün gecesinin sabahınfda katmer ile kahvaltı yaparlar.Bu geleneksel ikramın amacı, çiflerin evliliklerinde ağız tatlarının daimi olması ve bir ömür boyu birlikte ve mutlu olarak yaşamlarını sürdürmeleridir.

Ayrıca kız evi ve erkek evine de KATMER dağıtılır.

BU EŞSİZ  LEZZETİ TATMANIZI  VE GAZİ ŞEHRİMİZİN KÜLTÜRÜNÜ GÖRMENİZİ TAVSİYE EDERİZ.

Mamülümüzü yurt içi ve yurt dışı servisleri olarak sizlere sunuyoruz.

Gaziantep Yemekleri

Gaziantep yemekleri, Türk ve Dünya mutfakları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Nineden toruna bir miras titizliği ile öğretilen yemeklerin ve tatliların yapımında kullanılan malzemelerin seçimindeki titizlik, hazirlama ve pişirmede gösterilen beceri, yemeklerin yapımında kullanılan ve yemeklere değişik tat ve lezzet veren baharatlar, salçalar, soslar ve karışımlar, Gaziantep yemekleri ve tatlılarının şohrete kavuşmasına ve aranılan damak tadı olmasına neden olmustur.
Gaziantep yemeklerinde tüm yemek pişirme teknikleri cömertçe kullanılmıştır. (Haşlama, ızgara, tava, sote, kavurma, tencere yemeği, fırın yemekleri tatlı çeşitleri vb.) Ayrıca yörede yetişen tüm meyve ve sebzeler Gaziantep mutfağında hak ettiği yeri almıştır. Antep mutfağı, bir hazinedir, bir güzel sanattır.
Aracı, gereci, pişireni, ürünü ve yiyeni ile bir uygarlıktır, bir kültürdür. Antepli karınca gibi calışkandır. Her ailenin bebeklikten kurtulmus tüm bireyleri, bahardan başlayarak güz sonuna dek kış dönemi için yogun bir hazırlık devresine girer. Antepli kadın doğal lideri bulunduğu aile ekibi ile bu çetin ve uzun çalismaları akraba ve komşularının da ciddi yardımları ile tasasız sürdürür ve rahatlıkla bitirir.
Böylece evde, kuruluklar, salçalar, reçeller, nişasta, bulgurlar, turşular ve sire hazırlama çabaları tamamlandığında evin erkeği de şarşıdan ve pazardan alınacak malzemeleri (peynir, yağ, odun, kömür, lambalık gaz, zeytinyağı, pekmez, bal, tahin, tah pekmezi, nohut, kurufasulye, mercimek, mas, lolaz, bakla, patates, şeker, tuz, baharat, çay, kahve, ıhlamur, ceviz, Antep fıstiği, badem, cam fıstiği, üzüm, incir, sabun, kil, tütün, sigara kâğıdı, kibrit ve yumurta) sağlamış olur. Gece ayazı başladığında da aylardan beri evde besiye cekilen topaçlık koyun kesilip topaçlar yaılınca kış hazırlığı tamamlanmış olur.
Gaziantep mutfağı denince kimi çarşıdan, pazardan alınan, kimi bağ, bahçe ya da evlerde yapılan bu gereçler mutfakta, kilerde, haznada, bardakaltında ya da mağarada pişiricinin emrine amadedir. Antepli her hanım; bazı beylerin ve aşçıların bildikleri yerel yemek ve tatlılar, yerine, yemekleri gününe ve gereğine göre yapar.
Gaziantep yemeklerinin ve tatlılarının yapılışından sunuluşuna kadar tüm merhalelerin görülebileceği otantik ve çağdaş lokantalar ilimizde mevcuttur.